Jdi na obsah Jdi na menu
 


                                         Obrázek budovy na úvodní straně není náhodný. V tomto kulturní domě v Šardicích skupina začala hrát . . .

 

   Na počátku nebylo světlo , ale dva mladí kluci Roman Chovanec a Rosťa Rybárský . Roman učil Rosťu první akordy na kytaru a tenkrát frčely skladby od skupiny Kiss . Rocková muzika se poslouchala na rádiu Luxemburg a nějaké klipy byly k vidění na rakouské televizi . To byl rok 1978.

V Dubňanech bývala pověstná Kavárna a tak se scházeli místní mladí lidé. Jedním ze stálých štangastů byl i Luďa Jedovnický , kamarád Romana. Na Kavárně se kluci shodli na tom , že založit skupinu je ten nejlepší nápad . Domluvilo se kdo bude na co hrát. Rosťa na basovku , Roman kytara a Luďa bicí. Dlužno dodat , že Luďa na bicí nikdy předtím nehrál . Kde ale hrát ? A co nástroje a aparatura? Rosťa s Luďou  pracovali na šachtě (Roman byl na učilišti) a společně s novým členem skupiny Jožkou Válkou , který také pracoval na šachtě v Šardicích , oslovili správce místního kulturního domu pana Zahnaše . Šardický kulturák patřil k šachtě a kluci sehnali zřizovatele .

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zřizovatel  -  jeden ze soudružských výmyslů jak systematicky kontrolovat kulturu .         Zřizovatelem byla nějaká továrna nebo socialistická organizace odpovídající za ideologickou čistotu souboru , hudební skupiny , prostě aktivit všech lidí. Bez zřizovatele neexistovala skupina.

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------

První hlavní problém se vyřešil a nastoupil druhý - aparatura. Stojany a mixážní pult koupil kulturní dům . Naštěstí Rosťa zrušil spoření mladých a investoval do zesilovačů a reprobeden. Luďa si pořídil staré Amati bicí v tradiční červené perleti . Kytarista Pepa vlastnil východoněmeckého  Regenta 50 s barevnou hudbou na malém displeji. Také jako jediný měl auto . Tenkrát to bylo auto . Starý Warburg , takový ten s kulatými tvary v tmavě zelené barvě a bez stěračů. Tenkrát nebyl takový provoz a stejně jako dnes jste nepotkali na sinici policistu . Když pršelo musel se někdo vyklonit z okénka a hadrem přední okno očistit.  Začali zkoušet o víkendech . Luďa v záchvatech po sále házel činely jako s létajícími talíři a jeho  "technika"  hraní se nijak nelepšila. I když zkoušeli první skladby nastal další problém - neměli zpěváka . Luďa znal jednoho velmi mladého kluka z Dobňan , který zpíval s dechovkou . Byl to Zbyňa Horák s přezdívkou Bobr . Zbyňa souhlasil a přijel na první zkoušku do Šardic ; v ruce malou španělku . Luďa byl prakticky neschopný ćokoliv zahrát .Proto Zbyňa na zkoušku pozval kamaráda a bubeníka Jardu Milnera . Ten měl Luďu učit , ale prakticky se stal ihned členem skupiny.

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Období do prvních přehrávek 1979-80.

 

Obrazek  Rosťa Rybárský

 

Obrazek Zbyňa Bobr Horák

 

Obrazek   Roman Chovanec

 

Obrazek  Jarda Milner

 

Obrazek  Pepa Válka

Sestava z roku 1979.

--------------------------------------------------------------------------

 

Skupina již z parsonálního hlediska existovala , ale neměla název. Jednou si Rosťa s Bobrem prohlíželi psíčkařský časopis (Rosťa byl kiynolog) . Byl tam článek o tom jak psy bývají ve stresu .  Rosťa řekl " Tak se budeme jmenovat STRES". Název se klukům líbil , ale upravili jej do anglického tvaru - STRESS. Tak vznikl název skupiny.

 

---------------------------------------------------------------------------

Obrazek

S kulturákem sousedil hostinec u Ičíků a tam se skupina společně "osvěžovala" . Tři členové skupiny nebyli plnoletí , ale tenkrát se to tak nebralo a hostinský nalil pivo i tu štamprlku. V Šardicích je a bylo mnoho uživatelů medicíny zvané - SLIVOVICE. Chlapi mnohdy do hospody donesli okoštovat právě napálené . Po jedné takové koštovačce byli kluci tak "unavení ", že si jeden z nich spletl autobusový spoj a vehementně se dožadoval po průvodčí autobusu lístek do Hodonína za korunu . 

 

Obrazek       

 

-------------------------------------------------------------------

 

Skupina hrála převzaté skladby a Zbyňa postupně přehrával a zazpíval nějakou ze svých věcí . Tak vznikaly první vlastní skladby.

 

Obrazek

 

 Šardičan - kulturní dům chtěl , aby skupina pro ně hrála zdarma zábavy - jak se tancovačkám říkalo. Na obrázku je jedna , která se hrála napůl s dechovkou pana Zahnaše.  Již prakticky nehrající bubeník Luďa pijící vzadu pivo. Na jedné záběvě byl takový nátřesk , že kulturní dům vybral 10.000,- . To se nelíbilo předsedovi ROH z šachty a ten pán kluky "nahlásil" soudruhům . Za krátko přišel smutný pan Zahnaš s novinkou " Musíte si udělat přehrávky !".

 

 

-------------------------------------------------------------------------

Přehrávky  - opět krásný příklad soudružské péče o zdravý vývoj mládeže. Hudební skupina musela složit zkoušky , tzv. přehrávky skládající se z hudební teorie , politického testu a praktické ukázce. V našem kraji hodnotili rockové skupiny a o bytí či nebytí rozhodovali starší pánové z dechovek a cimbálek .

-------------------------------------------------------------------------

Kapelnické zkoušky - každá skupina musela mít kapelníka , který musel složit tzv. kapenické zkoušky - hudební teorie a praxe .

-------------------------------------------------------------------------

 

 

Skupina se připravovala na přehrávky . Kapelnické zkoušky měli složit Roman a Zbyňa. Pan Zahnaš po známostech dohodl termín přehrávek na jaro 1980 a místo Šardice. Postarší pánové se dostavili na den zkoušek . Bývalo zvykem komise bohatě pohostit a opít . Někdy to pomohlo . Pánové si skupinu poslechli  a pak pozvali skupinu na pohovor . " No šlo by to a my bychom Vás povolili , ale Vaši kapelníci nejsou plnoletí . Sežeňte si kapelníka ."  a to byl vážný problém . Závěr - skupina bez přehrávek a pravidlo - další přehrávky až za půl roku .

------------------------------------------------------------------------

 

Období do druhých přehrávek podzim 1980

 

Po neúspěšných přehrávkách ze skupiny odchází kytarista Pepa Válka a jeho post nahrazuje Zbyňa - zpívá a hraje doprovodnou kytaru . 

 

 

------------------------------------------------------------------------

 

* Nyní se musíme podívat  na jinou skupinu hrající v regionu - skupina GALAXIE.

Tato skupina z Čejkovic ve složení Vašk Potužník -zpěv , Pepa Holomáč -kytara , Radek Cibulka -kytara a zpěv (Radek Cibulka byl z Dobňan) , Ivan Nemšovský -basová kytara (z Hodonína ) a Pepa Pavka -bicí byla velmi populární a mladí lidé na jejich zábavy jezdili desítky kilometrů . Pamětnící si jistě pamatují skladbu , kterou hráli na konec zábav -Galaxie galaxie je to zvlášťní jev  . . . .                                                                      Skupina zanikla odchodem Pepy Pavky na vojnu v roce 1980 .

  

---------------------------------------------------------------------------

 

 

 Skupina se tedy musela poohlédnout po kapelníkovi . Nic jiného nezbývalo a hrát se chtělo. Zbyňa znal muzikanta se kterým hrával na základní škole v dechovce - Ivana Dorůžku . Ivan byl velmi sběhlý v hudební teorii a stal se členem skupiny . Kluci začali tvrdě zkoušet na další přehrávky . V době po neúspěšných přehrávkách se pokazil mixážní pult . Na šachtě pracoval elektrikář a radioamatér Josef Čupr , bydlištěm v Šardicích . Rosťa Josefa požádal o opravu a Josef se za krátkou dobu stal jejich zvukařem . Josef byl mnohem starší než členové skupiny a tak klukům pomáhal nejen jako zdatný zvukař , ale i jako poradce - taťka.    

Dostáváme k zmiňované  skupině Galaxie . Pepa Holomáč , kytarista Galaxií byl kluky osloven , aby nastoupil na post po Pepovi Válkovi . Skupina Stress pak hrála ve složení:  Zbyňa - zpěv a kytara , Roman Chovanec - sólová kytara , Pepa Holomáč - druhá sólová kytara , Rosťa Rybárský - basová kytara , Jarda Milner - bicí , Josef Čupr - zvukař a Ivan Dorúžka - nehrající kapelník .

 

Obrazek

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

I když skupina neměla "přehrávky" veřejně  koncertovala a hrála na zábavách , ale hlavně v domovských Šardicích.

 

-----------------------------------------------------------

 

 

Zbyňa byl na zemědělské škole v Kyjově s Aničkou Latynovou . Na učlišti spolu zpívali na školních akcích  a Anička se stala vokalistkou skupiny .

 

Obrazek

 

 

 

 

 

  

 

 Skupina zkoušela repertoár na přehrávky.

----------------------------------------------------------------------

 

V září 1980  proběhla v Žeravicích velká společná  show skupin Stress , Galaxie a Invence . Tam hrál Slávek Borovička (nyní Ex-Argema ) . Oficíální rozpad skupiny Galaxie a odchod Pepy Pavky na vojnu.

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ObrazekObrazekObrazek

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Druhé přehrávky se uskutečnily v řííjnu 1980 v Lipově . Přehrávky dělali tři skupiny - skupina Stress , Vermona a nějaká neznámá skupina . Vermona byla z pohledu muzikanta perfektně technicky vybavena a předvedla až profesionální hudební úroveň se skladbou od skupiny Supertramp . Skupina Stress zahrála tři skladby dle výběru komisařů , Ivan prošel kapelnickými zkouškami a vše by se mohlo zdát v pořádku  . . . . omyl !  Soudruhům se nelíbil název skupiny . " Soudruzi , Stress je název neslučitelný se socialistickou společností . V socializmu totiž lidé nežijí ve stresu . Můžete se jmenovat třeba Meteor nebo tak nějak ."  Nezbývalo něž se podvolit a skupinu přejmenovat . Od toho dnes se skupina jmenovala oficiálně METEOR .

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak vypadá jediný dochovaný průkaz , který býval vystavován každému z muzikantů po absolvování přehrávek .

------------------------------------------------------------------------------------------

 

Víkend na to skupina hrála již oficiálně na perfektní zábavě v Šardicích .

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Na dobové fotografii z té zábavy - Anička Duhajská (velká fanynka skupiny) , neznámá osoba , zvukař Josev Čupr , Radek Cibulka - bývalý kytarista skupiny Galaxie  a  Hulan -  dubňanský fanoušek.

 

 

Obrazek

 

 

 

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Skupina si nechala natisknout vizitky a rozeslala kulturním střediskům v celém okrese.

 

Obrazek

 Obrazek

  

Obrazek

Obrazek

 

Z neznámých příčin na vizitkách nebyli uvedeni Josef Čupr a Anička Latynová.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 Období po druhých přehrávkách do jara 1981

 

Skupina slavila velký úspěch a hrála po celém okrese . Nejlepší zábavy byly na Kyjovsku  a ty opravdu špičkové bývaly pořádány ve Skalce Pepou Novákem. 

 

V zimě 1980 skupina hrála v Bořeticích a místní svazácká organizace v dobrém úmyslu  nechala vyrobit velká písmen STRESS a pověsila je za skupinu . Chválihodný počin , nebýt písmen SS , která měla být podobná logu skupiny KISS , ale také se dala brát jako znak německé SS. Na zábavu přišel i jeden místní příslušník STB a byť  se svazáci snažili pána opít a jedno písmeno bylo odstraněno , mělo to následky.

Kluci byli pozváni na kobereček k soudruhovi Kučeroví (dnes velký a zámožný podnikatel ) . Soudruh Kučera byl vedoucím Okresního kulturního střediska .                        " Soudruzi máme na Vás několik hlášení . Tak se podívejte - chcete-li hrát musíte hrát repertoár skupin a interpretů ze socialistických států . Musíte hrát 60% písniček socialistických interperetů a 10% písní ze Sovětského svazu."   . To znamenalo vytvořit dva až tři seznamy skladeb . Na vystoupení chodili kontrolóři a členové skupin museli mít u sebe Průkazy lidových muzikantů , kapelník doklad o kapelnických zkouškách a seznam hraných skladeb. Každá písnička měla tedy až tři názvy . Na zábavy chodili také pravidelně soudruzi VB s nohslehy staříky , dobře prověřenými soudruhy s páskou na ruce PSVB - Pomocná stráž Veřejné bezpečnosti. Tí byli pěkně ostří a mnohem horší než příslušníci VB (VEŘEJNÁ BEZPEČNOST , dnes Policie).

Obrazek 

 

 

 

 

 

 

 

Po úmrtí své dívky Blanky odchází ze skupiny Ivan Dorůžka  . Blanka odešla v nejkrásnějších letech na leukémii. Byl to pro všechny šok . Nastal problém - chyběl kapelník. Naštěstí se obětoval Pepa Holomáč a složil narychlo kapelnické zkoušky.

 

----------------------------------------------------------------------------------------

 

Koncem zimy v roce 1981 ze skupiny odchází Rosťa Rybárský a jeho místo obsazuje Ivan Nemšovský . Ivan hrával v již rozpadlé skupině Galaxie . 

  

Obrazek

-----------------------------------------------------------------------------------

 

A tak se vesele hrálo . . . . . . .  

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ------------------------------------------------------------------------------

 

Období od jara 1981 do září 1981

 

V tomto období skupina hrála na mnoha vystoupení před početným obecenstvem a fanoušky . Se skupinou začal jezdit Karel Holomáč , bratr kytaristy Pepy. Karel pořádal s kamarádem diskotéky ( tehdy Rockové diskotéky ) a potom na vystoupeních Stressů v přestávkách pouštěl hudbu. Přínosem Karla byly i texty k několika písničkám .

Skupina hrála jak vlastní věci , převážně Zbyni , ale i převzané jako - Another brick in the Wall (Pink Floyd) , Ca plane pour moi -zpívalo se "zaplať ruma" (Plastic Bertran).

 

---------------------------------------------------------------------

 

Ze skupiny o prázdninách odchází Anička.

 

--------------------------------------------------------------------

 

Po prázdninách odchází Jarda Milner na školu a Roman Chovanec na vojnu.

 

-------------------------------------------------------------------

 

Na post bubeníka přichází Zbyňův bratr Jirka a Zdena Pindová (vokál) . Po odchodu Zdeny přichází Jarka Jurásková . Karel Holomáč  ve skupině zastává post kapelníka a manažéra. 

 

......................................................................................

 

 Období od září 1981 do podzimu  1982

 

Skupina koncertuje dalším mezníkem byl nástup Pepy Holomáče na vojnu-podzim 1982.

 

Na Kyjovsku se formuje nová skupina Invence . Na post bubeníka nastupuje z vojny čerstvě došlý Pepa Pavka , kytara Slávek Borovička .

 

Karel Holomáč se rozhoduje opustit Stress-Meteor a přestoupit do skupiny Invence .Bobr jde s ním . Zbyňa se sebou přináší i nový název skupiny - ARGEMA. 

 

 

 

Období po odchodu Zbyni a Karla.

 

Do skupina Stress -Meteor přicházejí noví členové - Jirka Filip - zpěv  (později zpívá i u Argemy v době Zbyňovi vojenské služby ) a Bohuš Píša - kytara. Skupina se později přejmenovává na SUPERNOVA. Složení skupiny je - Jura Filip (zpěv) , Jirka Horák (bicí) , Jarka Jurásková (zpěv) , Bohuš Píša (kytara ) , Ivan Nemšovský (basa).

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Historie skupiny STRESS-METEOR bude doplňována . Po tak dlouhé době je velmi obtížné dopátrat se více detailů . Proto prosíme všechny kdo mají jakýkoliv materiál , fotky , vzpomínky nebo i zvukový záznam na pásku , dejte nám vědět na mailový kontakt : stress-meteor@seznam.cz  .

Připravujeme stránku - naši fanoušci a přátelé

 

Děkujeme za Váš čas a zájem o tento web historie skupiny STRESS-METEOR. NEZAPOMEŇTE NA VELKOU SHOW SKUPINY 29.08.2009!